“Yeni periyottan daha da umutluyuz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TİM Lideri Gültepe, yaptığı yazılı açıklamada, sonucun Türkiye’ye ve Türk milletine iyi olması temennisinde bulundu.

İhracatı artırmak için bir evvelki periyotta büyük özveriyle çalışan bakanlara teşekkür eden Gültepe, şu sözleri kullandı:

“Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik ortamı sona erdi. Artık tüm gücümüzle işimize odaklanmanın vakti geldi. Biz Türkiye’yi ihracatta birinci 10 ülke ortasına çıkarma vizyonuyla çalışıyoruz. Fakat sıkıntı bir periyottan geçtiğimizin altını çizmem gerekiyor. Yıl başından bu yana maliyetlerdeki yüksek artışa karşın kurun baskılanması ihracatçılarımızın rekabetçiliğine ziyan verdi. Büyük emeklerle girebildiğimiz birtakım pazarlarda kayıplar yaşamaya başladık. Halbuki bizim pazar kaybetmeye tahammülümüz yok. Bilakis rekabetçiliğimizi artıracak adımlarla yeni pazarlarda bayrak gösterebilmeliyiz.”

Gültepe, yeni devirden daha da umutlu olduklarını kaydederek, “Üretimi ve ihracatı güzel bilen, global ticaretin dinamiklerine hakim bir iktisat idaresiyle mevcut meselelerin süratle üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kalkınmanın kartopu üzere hızlanacağı günleri birlikte kuracağız”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç de 2023’ün kendileri için özel bir yıl olduğunu belirterek, yapacak çok işlerinin bulunduğunu bildirdi.

Avdagiç, “Daha çok üretim-ihracat-istihdam için yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düşüyor. Türk özel dalı olarak, kazanımlarımıza yenilerinin ekleneceği, kalkınmanın kartopu üzere hızlanacağı günleri birlikte kuracağız.” sözlerini kullandı.

“Güçlü Türkiye ülküsüyle daima birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lider Mahmut Asmalı ise Türk milletinin istikrardan yana iradesini açık ve net bir halde ortaya koyduğunu vurguladı.

Asmalı, “Şimdi Türkiye Yüzyılı’nda güçlü Türkiye ülküsüyle daima birlikte çalışmaya, ülkemiz için daima bir arada üretmeye devam edeceğiz. Yeni yüzyıl, Büyük Türkiye’nin yüzyılıdır. Yeni yüzyıl, istiklal ve istikbalin yüzyılıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Enflasyonla çaba en öncelikli gündem başlıkları ortasında yer alacak”

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel de Türkiye’de birinci kere iki turlu bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi tecrübesi yaşadıklarını belirterek, seçimlerin ülkenin güçlü demokrasi geleneğine sahip olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Seçim süreciyle başlayan belirsizlik devrinin sona erdiğini kaydeden Öncel, “Yeni periyotta hem demokrasimizi hem de iktisadımızı daha da güçlendirecek adımların süratle atılacağına inanıyorum. Enflasyonla uğraş yeni periyodun en öncelikli gündem başlıkları ortasında yer alacak. Türkiye’nin önde gelen 489 markasını temsil eden BMD olarak enflasyonla çaba konusunda devletimizin yanında yer almaya ve her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Güçlü ve müreffeh bir Türkiye için konut ödevlerimiz çok fazla”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın ise Türk demokrasi tarihi açısından başarılı bir seçim süreci yaşandığını belirtti.

Vatandaşların istikrar, inanç ve tecrübeyi tercih ederek tekrar Erdoğan’ı seçtiğini kaydeden Aydın, seçim sonucunun dünya literatürüne geçen bir muvaffakiyet olduğunu aktardı.

Aydın, bundan sonraki süreçte Türkiye Yüzyılı’nın konuşulacağını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Seçmenlerin bu süreçte verdiği iletiler güzel tahlil edilerek yarınların güçlü Türkiye’sinin inşa edileceği bir süreç olacaktır. Her vakit olduğu üzere bizler de bu süreçte güçlü ve müreffeh bir Türkiye’nin gelişmesine katkı sunmaya devam edecek, verilen taahhütlerin yerini bulması için çaba edeceğiz. Yarından tezi yok seçim atmosferinde vaat edilen kelamları bir bir yerine getirmek için kolların sıvanması gerekmektedir. Çünkü güçlü ve müreffeh bir Türkiye için mesken ödevlerimiz çok fazla. Bu vesileyle tekrardan 28 Mayıs genel seçimlerinin ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyor, kazananın herkes olmasını temenni ediyor, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ı bu eşsiz muvaffakiyetinden ötürü tebrik ediyoruz.”

“Artık işimize odaklanmalıyız, acil tahlil bekleyen sıkıntılarımız var”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Lideri Berke İçten de son iki seçimin kendilerine Türkiye’nin güçlü bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha gösterdiğini belirterek, seçmenin yüksek iştirakle sandıkta iradesini gösterdiğini bildirdi.

Seçimlerin tamamlanmasıyla belirsizlik periyodunun de sona erdiğini kaydeden İçten, şu açıklamalarda bulundu:

“Artık işimize odaklanmamız gerekiyor. Zira bölüm olarak acil tahlil bekleyen sıkıntılarımız var. 500 milyon dolar cari fazlası olan dalımız yine cari açık veren bir seviyeye geldi. Süratle artan maliyetler, döviz kurlarının bugün ulaştığı düzey nedeniyle rekabet avantajımızı kaybediyoruz. İhracatımızda düşüş var. Yeni iktisat idaresinin en kısa vakitte vazifeye başlayarak kesimin görüş ve teklifleri doğrultusunda ithal ayakkabı sıkıntısına süratle neşter vuracağını ümit ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Yeni periyottan daha da umutluyuz”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin