TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan: Para ve finans siyasetlerinin değişmesi gerekiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan, Sabancı Center’da gerçekleştirilen TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, geçen ay yapılan seçimlerle Türkiye’yi ikinci yüzyılına taşıyacak idaresi ve parlamentoyu seçtiklerini anımsatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, kabinesini ve tüm milletvekillerini tebrik etti.

Şimdi herkesin birinci görevinin “Türkiye’yi, ortak gayeleri olan muasır medeniyetler düzeyine taşımak için çalışmak” olduğunu kaydeden Turan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci yüzyılındaki kazanımların korunması, güçlendirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Turan, Türkiye’nin tarihi mirası, esaslı kültürü, jeostratejik değeri, dinamik genç nüfusu, dünya çapındaki uzmanları ve bilim insanları, esaslı demokrasi geçmişi, ekonomik yapısı ve endüstrisi, bürokratik takımları, deneyimli devlet ve siyaset insanı ve canlı sivil toplum geleneğiyle çok daha üstlere ulaşabileceğini anlattı.

Bölgesel ve global meselelerin tahlilinde daha aktif olabileceklerini kaydeden Turan, bilim, teknoloji ve sanatta memleketler arası kıyaslamalardaki yerlerini çok daha üstlere taşıyabileceklerini, mevcut problemleri el birliğiyle aşıp Türkiye’yi cumhuriyetin ikinci yüzyılında bir üst lige taşıyabileceklerini vurguladı.

Turan, “Bunun için de konuşmak, söyleşmek gerekiyor. Dileğimiz; ülkemizin barış, huzur, istikrar ve refah toplumu olma yolunda, en ileri düzeye ulaşması.” diye konuştu.

“Türkiye için gösterilecek tüm gayretlere katkı vermeye hazırız”

Orhan Turan, en ağır problemleri bile yasal tabanda tartışarak çözebileceklerini belirterek, TÜSİAD olarak bir müddettir toplumun farklı kısımları ile düzenledikleri söyleşme toplantıları ile ilgili bilgi verdi.

TÜSİAD olarak bu devirde tahlilin bir kesimi olmaya, diyalog kanallarını daima açık tutmaya ve Türkiye’yi hak ettiği yere çıkaracak tüm uğraşlara katkı vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Kadınların hala şiddet görmesinin, iş hayatında ve toplumsal hayatta ayrımcılığa uğramasının Türkiye’nin ikinci yüzyılına yakışmadığını söz eden Turan, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yürüttükleri çalışmalara değinirken kadın-erkek eşitsizliklerini ortadan kaldırmaları gerektiğini söyledi.

Turan, yeni periyoda ait bir öbür beklentilerinin “kapsamlı eğitim reformu” olduğunu vurguladı.

Turan, eğitim sisteminin çocukları ve gençleri ezberciliğe değil; özgür, eleştirel ve yaratıcı fikre yöneltmesi gerektiğini kaydederek, gençlerin teknik ve toplumsal maharetlerini yükseltmeleri, âlâ yabancı lisan konuşmalarını sağlamaları, eğitim sisteminin tüm çocuklara fırsat eşitliği sağlaması gerektiğini anlattı.

Demokrasi ve hukuk üstünlüğü vurgusu

TÜSİAD İdare Konseyi Lideri Turan, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitim ıslahatının gündemlerinin kıymetli başlıkları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu başlıkların yanına, değişen global sistemin aktif bir aktörü olmak, iklim değişikliği ile gayret ve dijital dönüşüme hazır olmayı da eklemeliyim. Bu başlıklar, bugünümüzü olduğu kadar, yarınımızı da direkt belirleyecek olsa da gündemi daha acil mevzular dolduruyor. Bunların en başında iktisat geliyor. Göstergeler, iktisatta önemli bir tabloya işaret ediyor. Artık hem cari açık hem bütçe açığı veriyoruz.

Gösterge faiz oranının daima olarak düşürülmesine karşın, gerçek bölümün krediye erişimi giderek zorlaştı. Ticari kredilerin artış suratı enflasyonun bir oldukça altına indi. Finansmana erişim sorunu yatırımları baskıladı. Fiyatların iktisadın gerçeğini yansıtmaz hale gelmesi, özel kesimin risk ve getiri hesaplamalarını güçleştirdi. Bu da yatırım kararlarının ertelenmesine, yeni istihdam yaratma kapasitesinin azalmasına ve büyümenin zayıflamasına yol açtı.”

“Bakan Şimşek ile son derece yararlı görüşme gerçekleştirdik”

Orhan Turan, tüketim artışının yurt içi üretim artışı yerine ithalatla karşılandığını, 2021’in birinci çeyreğinden bu yana üretim-tüketim makasının açıldığını, bu durumun aşılabilmesi için para ve finans siyasetlerinin değişmesi gerektiğini söyledi.

Finansal bölümün güzel çalışmasının çok kıymetli olduğunu lisana getiren Turan, “Finansal kesim sağlıklı olduğu, kendi fiyatlamalarını yapabildiği ölçüde, gerçek kesim de sağlıklı olur. İzlenecek olan siyasetler, gerçek bölümün olağan yollardan finansmana ulaşabilmesini sağlamalı; üretim ve yatırımın önünü açmalı.” diye konuştu.

Turan, bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Lideri Hafize Gaye Erkan’a misyonlarında muvaffakiyetler diledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in rasyonel siyasetlere dönüş vurgusunun bu doğrultuda çok değerli bir adım olduğunu vurgulayan Turan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın bakanın da tabir etmiş olduğu üzere, kolay tahliller ya da süratli sonuç verecek yollar bulunmuyor olsa da, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve öngörülebilirlik prensipleri doğrultusunda, kural temelli siyaset imaline bağlı kalınması, iktisattaki bu sıkıntı durumun aşılmasını sağlayacaktır.

Sayın Bakan ile az evvel son derece yararlı ve yapan bir toplantı gerçekleştirdik. Ekonomimize ait görüşlerimizi ve tekliflerimizi Sayın Bakan ile paylaştık. Ekonomimizin çok daha yeterli bir noktaya evrildiğini görmek, hepimizin ortak dileği. Bu çerçevede, Ekonomik ve Toplumsal Konsey’in, geniş bir yelpazede, toplumun çeşitli bölümlerinin temsilcilerinin iştirakiyle, ekonomik ve toplumsal sıkıntılar ile bunlara ait tahlil yolları hakkında görüş üretilmesinde değerli bir katkısı olabileceğini de değerlendirmekteyiz.”

“Yoksullukla çaba güçlendirilmeli”

Orhan Turan, gelir dağılımının uygunlaştırılması, vergi sisteminin daha adil hale getirilmesi, yoksullukla çabanın güçlendirilmesi, toplumsal müdafaa yardımlarının daha faal ve kurumsal yapılması, refah devletinin derinleştirilmesi gerektiğini anlattı.

İleri teknolojili eser ve hizmetlere yönelmenin avantajlarından bahseden Turan, girişimcilerin ve KOBİ’lerin kurumsallaştırılmasının, yeşil dönüşümde başarılı olunmasının, ıslahatlarla finansmana erişimin iyileştirilmesinin ehemmiyetine değinirken kayıtlı çalışmayı teşvik etmenin, verimliliği artırmanın, rekabet şartlarını daha adil hale getirmenin ve beyin göçünün durdurulmasının ehemmiyetine vurgu yaptı.

Turan, dijital ve yeşil dönüşümden de bahsederek, “Net sıfır sanayi yapılanmasından Gümrük Birliği’nin güncellenmesine kadar, gelecek odaklı pek çok başlıkta vakit kaybetmeden harekete geçilmeli. Stratejik alanlarda Türkiye-AB işbirliği ortak menfaatler doğrultusunda derinleştirilmeli.” halinde konuştu.

“Deprem gündemine yine dönmeliyiz”

TÜSİAD İdare Konseyi Lideri Turan, seçim sürecinin sarsıntı gündemini geri plana ittiğini, artık dikkatlerin yine bu hususa çevrilmesi gerektiğini belirterek, bölgenin eskisinden de daha yeterli bir biçimde ayağa kaldırılması ve İstanbul sarsıntısına hazırlanılması davetinde bulundu.

Gerçek beka sıkıntısının “deprem” olduğunu vurgulayan Turan, “Hem merkezi hem de lokal idare seviyesinde birçok mevzuyu tekrar ele almamız gerekiyor. Sarsıntı öncesinde kentleri zelzeleye dirençli hale getirmeliyiz. Gerçekleşmesi kaçınılmaz olan sarsıntılar sonrasında da yardımları süratli ve aktif biçimde yapabilmeliyiz. Bunun için yeni bir yaklaşıma muhtaçlığımız var. Bu yaklaşımın ana ögesini da yönetişim hususları oluşturuyor.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan: Para ve finans siyasetlerinin değişmesi gerekiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin