Ruslara konut satışı 2,5 kat arttı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEPAV tarafından yayımlanan Direkt Yatırımlar Bülteni’nin 2023 Birinci Çeyrek sayısı datalarına nazaran, 2023 yılı birinci çeyreğinde yabancılara konut satışı yüzde 24 düşerken Rus vatandaşlarına satışlar 2,5 katına çıktı.

TEPAV Direkt Yatırımlar Bülteni’nin 2023 Birinci Çeyrek sayısı yayımlandı. Buna nazaran, 2023 yılı birinci çeyreğinde direkt yabancı yatırım (DYY- inward FDI) girişleri 2,5 milyar dolar, yurt dışına direkt yatırım çıkışları (YDY – outward FDI) 1,4 milyar dolar olurken net girişler 1,1 milyar dolarlık düzeyi ile geçen yılki seviyesinin üzerinde gerçekleşti. Birinci çeyrekteki hareketler aylar prestijiyle incelendiğinde direkt yabancı yatırım girişlerinin kademeli olarak arttığı ve 2022 yılının birinci çeyreğine kıyasla 0,6 milyar dolar yüksek gerçekleştiği görüldü. Girişlerin seyrine paralel olarak net girişler geçen yılın tıpkı devrine nazaran 0,4 milyar arttı.

Gayrimenkul kaynaklı net girişler %28 arttı

Son dört çeyreğin en düşük net direkt yatırım girişi gerçekleşirken gayrimenkul yatırımları hariç tutulduğunda 0,3 milyar dolar net sermaye çıkışı kaydedildi. Gayrimenkul kaynaklı net girişler 2023 yılı birinci çeyreğinde 1,4 milyar dolarla geçen yıla nazaran yüzde 28 artış gösterdi. Başka taraftan, bu periyottaki 1,1 milyar dolar seviyesindeki net direkt yatırımları dikkate alındığında net gayrimenkul yatırımları hariç 0,3 milyar dolar seviyesinde direkt yatırım kaynaklı net sermaye çıkışının olduğu gözlendi.

2023 yılı birinci çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışı yüzde 23,9 düşerken Rus vatandaşlarına satışlar 2,5 katına çıktı. Birinci çeyrekteki satışlar toplamda 11 bin 025’e geriledi ve satışların yüzde 35,5’i Rus vatandaşlarına yapıldı. Yabancılara yapılan konut satışlarının 3 bin 915’i Rusya, 1444’ü İran ve 567’si Irak asıllı vatandaşlar tarafından satın alındı. Satışların 3 bin 603’ü İstanbul, 4 bin 177’isi ise Antalya’da yapıldı. Antalya ve Mersin’de yabancılara yapılan konut satışları yıllık olarak sırasıyla yüzde 21,2 ve yüzde 19,9 artarken İstanbul’da yüzde 39,7 azaldı.

Hollanda en fazla yatırım yapan ülke oldu

İmalat dalı Türkiye’de yapılan yabancı yatırımlarda birinci kesim olurken Hollanda 272 milyon dolarlık yatırımı ile en fazla yatırım yapan ülke oldu. Birinci çeyrek gelişmeleri geçen yıl ile kıyaslandığında elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme dalı yüzde 24,5’lik hissesi ile öne çıkarken imalat kesimi geçen yıla emsal biçimde yüzde 43,5 hissesi ile birinci kesim oldu. Başka taraftan, toptan ve perakende ticaret bölümünün hissesi yüzde 30,3’ten yüzde 18,1’e geriledi. Ülke dağılımlarında ise yüzde 26’lık hissesi ile birinci sıradaki Hollanda’yı yüzde 24,6 yatırım hissesi ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) takip etti. Geçen yılın tıpkı periyodu ile karşılaştırıldığında BAE yatırımları değerli oranda artarken İsviçre’nin oranı geriledi.

2023 yılı Ocak-Mart devrinde Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlerin sayısı yüzde 12 oranında gerilemekle birlikte, Rusya ortaklı şirket sayısı 95’ten 308’e çıktı. Yüzde 26,3’ü Rusya ve İran ortaklı olan şirketlerin yüzde 58,8’i İstanbul’da kuruldu. Geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla Rusya ortaklı şirketlerin sayısı üç katına çıkarken Azerbaycan ortaklıların sayısı yüzde 16,9 artmış, öteki ülkelerde ise düşüşler yaşandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ruslara konut satışı 2,5 kat arttı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin