Merkez Bankası’ndan kredinin faiz/kar hissesi oranı kararı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB’nin, menkul değer tesisine ait uygulama talimatında gerçekleştirdiği değişikliklere ait bankalara gönderilen yazıda, bankaların, yıllık hesap devrini takip eden yılın başından itibaren firmaların net ihracatçılık durumlarına ait hesaplamalarını bir evvelki yıla ait ihracat ve ithalat meblağlarını kullanarak tespit edeceği belirtildi.

Yazıda, “Bu durumda firmaların ihracat ve ithalat meblağlarına bir evvelki yıl dahil edilir ve eski ihracat ve ithalat meblağlarından üçüncü yıla ilişkin olanlar dikkate alınmaz. Firma tarafından talep edilmesi halinde içinde bulunulan mali yıla ilişkin ihracat ve ithalat fiyatları hesaplamaya dahil edilebilir.

Bu durumda eski ihracat ve ithalat meblağlarından üçüncü mali yıla ilişkin olanlar dikkate alınmaz. Bankalarca en geç her yıl dördüncü ayın son iş gününe kadar firmaların net ihracatçılık durumuna ait hesaplamaları güncellenir. Bu tarihten sonra yapılacak kredi müracaatlarında aktüel net ihracatçılık bilgileri temel alınır. Firmanın talebi üzerine 3 ayda bir sefer firmanın net ihracatçı durumu bankaca yine tespit edilebilir.” denildi.

Yapılan değişiklikle bankaların bilançolarında yüzde 60 olarak uygulanan TL dönüşüm oranı hududunun yüzde 57’ye indirildiği, yüzde 60 ila yüzde 70 ortasında olan bankalar için 5 puan indirimli hususunun talimattan çıkarıldığı aktarılan yazıda, menkul değer tesis oranının, gerçek ve hukukî kişi için hesaplanan hisselerden düşük olanının yüzde 57’nin altında kalan bankalar için 7 puan artırımlı, yüzde 70 ve üzerinde olan bankalar için 2 puan indirimli olarak uygulanacağı bildirildi.

Yazıda, “Bu fıkrada yer alan artırımlı ve indirimli oranlar, gerçek ve hukukî kişi için farklı başka ilgili hesaplama tarihi ve bir evvelki hesaplama tarihi prestijiyle hesaplanan Türk lirası hisselerinden yüksek olanı dikkate alınarak uygulanır.” sözü kullanıldı.

“Refinansman yahut farklı bir isim altında kredinin faiz/kar hissesi oranında artış yapılması yeni kredi kullandırımı olarak kabul edilir. Ek kredi kullandırımı olmaksızın ve kredinin vadesi ötelenmeden yalnızca faiz/kar hissesi oranında indirim yapılıyorsa yeni kredi olarak değerlendirilmez” ibaresinin çıkarıldığı talimattan savunma sanayi firmalarının, “savunma sanayi dalında faaliyet gösterdiklerini teşvik etmek üzere Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği üyesi olduklarını gösterir” belgeyi aracı bankaya ibraz etmeleri gerektiğine dair söz de kaldırıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası’ndan kredinin faiz/kar hissesi oranı kararı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin