Maliyet artışı, süreç güzelleştirmeyi gerektiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir işletmenin başarısı, sıklıkla iş süreçlerinin ne kadar aktif ve verimli olduğuyla belirlenir. İş süreçlerinin daima geliştirilmesi ve optimizasyonu işletmelerin rekabet avantajının korunabilmesi için bir mecburilik.

Dışsal faktörlerden kaynaklanan belirsizliklerin artışı ve yaşanan krizler birebir vakitte işletmelerin süreçlerini sorgulama, adaptasyon yeteneklerini test etme ve daha güçlü bir biçimde tekrar yapılanma fırsatı sunar.

Yakın vakitte gerçekleştirilen EY CFO Anketi, CFO’ların (Tepe Finans Yöneticisi) artan siber tehdit düzeyleri, jeopolitik olayların tetiklediği tedarik zinciri baskıları ve süratli dijital dönüşüm sürecinde giderek daha fazla risk faktörüyle gayret ettiğini ortaya koyuyor.

Anket artan zorluklar ortasında çeşitli bölümlerden finans önderleri tarafından belirlenen verimliliği artırmak ve bilgiye dayalı dönüşümü desteklemek için gereken öncelikleri de vurguluyor. Ankete nazaran CFO’ların yüzde 61’i son iki yılda finans işlevi içinde vazife alanlarının değiştiğini söylüyor.

Siber güvenlik, yatırım önceliğinin başında geliyor. Ankete katılan CFO’nun iş gündeminde üst sıralara çıkıyor ve karşılık verenlerin yüzde 60’ı son iki yılda siber güvenlik araçlarına ve teknolojisine yatırımlarını artırdıklarını tabir ediyor. İşte iş süreçlerinizi daha verimli hale getirmek için kullanabileceğiniz stratejiler:

1-Süreç otomasyonu: Teknolojik dönüşüm, yüzyılın en kıymetli bahislerinden bir tanesi. Otomasyon, süreçlerin daha süratli ve kusursuz tamamlanmasını sağlarken maliyetleri düşürme ve daha süratli karar verme kapasitesini artırma imkanı sunuyor. Amazon, otomasyonu tesirli bir formda kullanarak süreçlerini hızlandıran ve iş verimliliğini artıran şirketlerden.

Depo idaresinden müşteri hizmetlerine kadar birçok sürci otomatikleştiren Amazon, teknoloji sayesinde insan yanılgılarını azaltmış ve süreçlerini hızlandırmış durumda. Ülkemizde de çabucak hemen bütün büyük şirketler bu mevzuda kıymetli yatırımlar yapıyorlar. ING Türkiye geçtiğimiz günlerde IDC CIO Awards yarışında “İç Kontrol’ün Teknoloji Merkezli Yükselişi: Dataya Dayalı Bir Dönüşüm Hikayesi” projesiyle “Yılın En Başarılı Değişim Yönetimi” kategorisinde birinci oldu.

ING Türkiye’den aktarılan bilgiye nazaran, proje kapsamında tasarlanan ATLAS uygulamasıyla, şube faaliyetlerinde kural bazlı senaryolar yüzde 43 azaltılarak, 4 AI model ile daha hakikat ve kaliteli tespitler gerçekleştirme imkanı sağlandı. Çalışanların süreç incelemelerini tek ekranda gerçekleştirmesiyle çalışma konforu artarken inceleme mühleti yüzde 27 oranında düştü. IKARUS uygulaması ve robotik süreç otomasyonuyla denetim noktaları otomatikleştirildi.

Banka geneline yayılmış denetim noktalarındaki robot kullanımı 99 kat arttı. Geliştirilen bu süreçlerle denetim alanı genişletilerek iş kapasitesi 5 katına çıkartıldı. Data odaklı ve robotik dönüşümle, yeni yönetmeliklere ahenk denetimlerinin hayata geçme müddeti büyük ölçüde kısaltıldı. Çalışanların data okur müellifliği ve kodlama maharetleri geliştirildi.

2- Eğitim ve yetenek geliştirme: Daima eğitim ve marifet geliştirme programları, çalışanların verimliliğini artırırken iş süreçlerinin meselesiz bir formda yürütülmesine yardımcı oluyor.

PwC Şirket Ortağı Ülker Day, “World Economic Forum Future of Jobs 2023 raporuna nazaran şirketlerin yüzde 53’ü işlerini dönüştürmenin önündeki ana mani olarak yetenekleri çekememeleri olduğunu belirtiyor ” sözünde bulunuyor.

Şirketlerin yeteneği çekme ve yeteneği elde tutma odaklarını kaybetmemeleri gerektiğini hatırlatan Day şunları söylüyor: “Özellikle yeteneklerin liderlik, yetenek geliştirme / yetenek tazeleme üzere gelişim programları ve global çaplı projeler/görevlendirmelere dahil edilerek desteklenmesi ve geliştirilmesi sağlanıyor.

Yeteneklerin günlük iş rutinlerinden başlayarak şirket tecrübesinin olumlu olması için şirketlerin meslek, performans ve toplam ödül idaresi başta olmak üzere çalışana dokunan tüm süreçlerin efektif ve proaktif yönetilmesi gerekiyor.”

3-Veri analitiği: İşletmeler, bilgi analitiğini kullanarak süreçlerin performansını ölçebilir, gelişme alanlarını belirleyebilir ve süreçleri daha tesirli ve verimli hale getirebilir.

Bilgiye dayalı karar verme, iş süreçlerinde gereksiz atıkları azaltmaya ve genel verimliliği artırmaya yardımcı olur. Netflix, data analitiği konusunda öncü bir şirket. Netflix, kullanıcı datalarını tahlil ederek, hangi tıp içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini belirliyor ve bu bilgileri yeni içerikler oluştururken ve mevcut süreçlerini güzelleştirirken kullanıyor. Data analitiği, iş süreçlerini anlamak ve optimize etmek için güçlü bir araç.

Dijital üretim teknolojileri, üreticilerin küresel manilerin üstesinden gelmesine yardımcı oluyor Son birkaç yılda gibisi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalmaları, küresel üretim kesiminde faaliyet gösteren şirketleri rekabet avantajlarını sürdürebilmek ve kârlılıklarını en üst seviyeye çıkarabilmek için yapmaları gerekenleri tekrar düşünmeye itiyor.

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri EMEA Lideri Hartmut Pütz da üreticilere kuvvetli vakitlerde müşteri taleplerini karşılamak, pazarda bugün ve gelecekte başarılı olmak için operasyonlarını nasıl dönüştürebileceklerine dair değerli ipuçları veriyor.

Pütz, mevcut dinamik ortama karşın daha süratli reaksiyon verebilen, esneklik ve kârlılığı destekleyen temel otomasyon tahlillerini benimseyen işletmelerin kuvvetli periyotlarda de başarılı bir formda büyümeyi sürdürebileceğine dikkat çekiyor. Pütz, şirketlere geleceğe yönelik tesirli iş stratejilerinin merkezinde yer alan bilgi analitiği, yapay zekâ (AI) ve dijital ikizler üzere dataya dayalı teknolojilerin uygulanmasında proaktif olmalarını tavsiye ediyor.

Bu teknolojilerin dijital dönüşüm stratejilerini desteklediklerini ve iş zekâsı oluşturmak için değerli fırsatların kilidini açtıklarını vurgulayan Pütz; üretim kısmından data toplayarak, tahlil ederek ve paylaşarak süreçlerin nasıl güzelleştirilebileceğini belirlemenin, üretkenliği, verimliliği ve çalışma mühletini artırmanın mümkün olduğunu söz ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maliyet artışı, süreç güzelleştirmeyi gerektiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin