Klâsik rapor hazırlama formülleri tarih oluyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grand View Research’ün araştırmasına nazaran 2022’de 136,55 milyar dolara ulaşan global yapay zeka pazarının bu yılı 196,63 milyar dolarla kapatması, 2030’da ise 1,8 trilyon doları aşması bekleniyor. Akıllı teknolojilerin bu derece ivme kazanması, iş akışını kolaylaştıran yapay zeka araçlarının şirketlerin operasyonel süreçlerindeki hakimiyetini artırıyor.

Kısa mühlet evvel Reportql tahliliyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından Ar-Ge/Ür-Ge ve İnovasyon Dayanak Programı kapsamına dahil olan Kuadron Bilişim Teknolojileri, bu eseriyle birlikte iş süreçlerinde verimlilik ve vakit kaybına yol açan klâsik rapor ve bilgi tahlili metotlarını büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Verimsiz data hazırlama süreçlerini büsbütün ortadan kaldıracak

Yapay zeka araçlarının şirketlerin iş akışlarına tesirine dair bilgiler veren Kuadron Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Gökhan Öziç, “Şirketler, günde milyarca yeni bilginin dolaşıma girmesiyle birlikte binlerce mevzuda rasyonel kararlar verebilmek için rapor araçlarını kullanıyor.

Ancak yazılım geliştiriciler yahut IT departmanlarında çalışan uzmanlar, bugün hala bilgiyi hazırlama, sunma ve revize etme süreçlerinde randıman alamıyor. Bu işin sıklıkla rapor geliştirici ve bilgi süreç uzmanlarına kalması, çalışanların kendi işlerine odaklanamaması meselesini da ortaya çıkarıyor. Ankara Organize Sanayi Bölgesi (OSTİM) Teknopark çatısı altında geliştirdiğimiz veri sunma aracı Reportql ile rapor sorgusu, parametresi, arayüz tasarımı ve testi üzere el oyalayan bir dizi verimsiz iş süreçlerini büsbütün ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Rapor hazırlamada verimliliği %50 artırıyor”

Gökhan Öziç, “Reportql, kullanıcıya SQL ile esnek bir biçimde rapor hazırlayıp sunma imkanı sağlıyor. Geliştiriciler, Reportql üzerinden kendi sorgularını yazarak rapor hazırlayabiliyor, süratli bir formda dashboard oluşturabiliyor.

Bu sayede verimlilik %50 oranında artıyor. Reportql, tanınan veritabanlarının tamamını desteklediği için farklı yazılımlara entegre olarak anlık (Ad-hoc) bilgiyi yer, vakit ve aygıt bağımsız tahlil yapma imkanı tanıyor. Birçok veri hazırlama tahlili, önbelleğe alınmış bilgi ile raporlama yapabiliyorken Reportql, orijinal bir alternatif sunuyor” biçiminde konuştu.

“Kullanıcı tecrübesini en üst düzeye ulaştıran altı eklentisi var”

Reportql’de kullanıcı tecrübesini tepeye taşıyan altı eklenti yer aldığını belirten Gökhan Öziç, Bunları şu halde sıraladı: “Yapay zeka eklentisi, gereksinim duyulan bilgiyi anında ekrana getirebiliyorken, Gmail, Zoom yahut Office 365 üzere uygulamalar çeşitli entegrasyonlarla destekleniyor. No-Code eklentisi, rastgele bir kod bilgisi olmayan profesyonellere sürükle bırak metoduyla tahlil ve rapor oluşturma imkanı tanıyor.

Uyarı bildirimleri, kritik bir durum yaşanmadan evvel, önlem niteliğindeki raporların sistem tarafından yetkili kullanıcıların bilgisine otomatik olarak sunulmasına aracılık ediyor. Tahlillerin haftanın belli günlerinde kullanıcılara otomatik olarak iletilmesini sağlayan vakitli e-posta’nın haricindeki dashboard eklentisi ise temel SQL bilgisine sahip bir geliştiricinin, kendi SQL sorgusunu yazarak farklı veritabanlarından tablo, pivot yahut grafik formatta içerikler hazırlamasını mümkün kılıyor.”

“Veri odaklı çalışma kültürü günlük hayatın bir modülü haline geliyor”

Yapay zeka ve entegrasyonların esere kattığı özellikleri kıymetlendiren Kuadron Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Gökhan Öziç, kelamlarını şu biçimde sonlandırdı: “Reportql’in yapay zeka ve entegrasyon özellikleri, raporlama süreçlerine eşsiz bir yaklaşım sunuyor. Bu sayede bilgi odaklı çalışma kültürü, günlük hayatın bir modülü haline geliyor. Open AI GPT lisan modelini temel alan robot, kullanıcının talep ettiği bilgiye anlık erişim imkanı tanırken, entegrasyon özelliği de tanınan platformlar üzerinden datayı gösterme ve sunma süreçlerine katkıda bulunuyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Klâsik rapor hazırlama formülleri tarih oluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin