Fahiş kiralara yasal düzenleme geliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul başta olmaz üzere büyükşehirlerde vatandaşın en çok lisana getirdiği sıkıntıların başında yüksek kiralar geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık gündeme getirdiği fahiş kira artışlarına karşı Etraf, Adalet, Ticaret bakanlıkları ve ilgili kurumlar çok taraflı bir çalışma yürütüyor.

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine nazaran konutlarda kira artış oranlarına getirilen yüzde 25’lik hudut 11 Haziran 2002-1 Temmuz 2023 tarihleri ortasında yenilenen kira periyotlarını kapsıyor. Temmuz ayında yüzde 25’lik hudut yine uzatılacak. Fahiş kira artışı yapan mesken sahiplerine de mahpus ve para cezası uygulanacak.

Memura kira katkısı

Yeni periyotta büyükşehirlerde memurlara vilayet ve ilçe bazında kira katkısı için kapsamlı bir hazırlık yapılıyor. Takviyeden kamuda çalışan takımlı, kontratlı memur ve kamu personellerinin faydalanması bekleniyor.

Ortalama kiralar ve yaşanılan bölgedeki başka fiyatlar kıymetlendirilerek geçinme endeksi oluşturulacak. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere kira meblağları kıymetlendirilerek harcamaları düşürecek, ömrü kolaylaştıracak fiyatlar belirlenecek.

3 alternatif üzerinde çalışma yürütülüyor

Kira artışına yasal fren çalışması Adalet Bakanlığı uyumunda ilgili bakanlıkların katkılarıyla yürütülüyor. Kira artışları konusunda yapılacak yasal düzenlemeyle “hapis, isimli para ya da para cezası” olmak üzere 3 alternatif üzerinde çalışma yürütülüyor.

Taşınmazın yaşı, metrekaresi, bulunduğu kat, pozisyonu, niteliği dikkate alınarak bölge kıymetleri belirlenecek. Bu kriterlerin üzerinde kira bedeli belirleyenlere isimli ve idari para cezaları uygulanacak.

Arabulucu uygulaması 1 Eylül’de başlıyor

Devam eden kiracı mesken sahibi sıkıntıları nedeniyle 1 Eylül’den itibaren arabulucuya gidilmesi zarurî hale geliyor. Bu tarihte kira kaynaklı ihtilafların tamamı evvel arabulucuya gitmek zorunda olup daha sonra dava açılabilecek.

Bu davada kira bedeli yüzde 25 sonu uygulanmadan belirlenir. Kira bedeli belirlenirken TÜFE12 aylık ortalamaya nazaran değişim oranı, kiralanan konutun emsal bedeli temel alınıyor.

Binlerce şikayet geldi

Özellikle sarsıntının akabinde birçok kentte yaşanan fahiş kira artışları nedeniyle CİMER, Alo 175, Adalet, Maliye, Ticaret Bakanlığı, tüketici mahkemelerine binlerce şikayet geldi. Kimi konut sahipleri “ya fiyatı artır ya da konuttan çık” baskısı yaparken gelen şikayetlerde “tadilat yapma, çocuğum oturacak üzere münasebetler, banka hesabı kapatma, elden para isteme” başı çekti.

Fahiş artış isteyen konut sahiplerinin yeni oyunu kiranın yatırılmadığını öne sürmek için banka hesaplarını kapatıyor. Kontrattaki banka hesabının kapatılması durumunda kiracıya yeni hesabın bildirilmesi zaruriliği bulunuyor.

Ev sahibi ısrarla paylaşmazsa kiracı posta hesabı ile ödeme yapabilir ya da mahkemeye başvurarak ödeme yeri tayin edilmesini isteyebilir. Bu türlü bir durumda mutlaka elden ve evraksız ödeme yapılmaması gerekiyor.

Ev sahibi PTT yoluyla gelen kira bedelini almazsa sulh hukuk mahkemesine başvurularak “ödeme yeri tayini” istenir, kiracının ödemelerini isteği dışında ödeyememesi hali araştırılır. Kiralar mahkeme tarafından mal sahibi ismine açılacak hesaba yatırılır.

Banka hesabının kapatılması durumunda kira bedelinin elden verilmesi durumunda kesinlikle evrak alınması gerekiyor. Bahis yargıya taşındığında kiranın elden ödendiğine dair telefonda ileti ya da WhatsApp yazışmaları kanıt olarak kabul edilmiyor.

Tadilat gerekçisi sunulamaz

Borçlar Kanunu uyarınca yine inşa ve imar gayeli boşaltılan taşınmazlarda bu süreçler bittikten sonra öncelikle birebir kiracıya teklif götürülür. Konut sahibi taşınmazı diğerine kiraya verirse eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzerde tazminat ödemekle yükümlü oluyor.

Ara artırım yapılamaz

Kiralık mülklerde yapılan aylık ödeme meblağının artışı yılda bir kez olmak üzere gerçekleşiyor. Olağanda kiralara yapılan artırım oranı bir evvelki yılın kira fiyatına ve son 12 ayın TÜFE’sine nazaran belirleniyor.

Geçen yıl temmuz ayında yapılan düzenlemeyle yüzde 25 sonu getirildi. Bu oranın üzerinde yüksek bir artırım uygulanamıyor.

Tüketici müşavere sınırı ALO 175, CİMER, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarına şikayet edilebilir. Tüketici mahkemelerine başvurulabilir, dava açılabilir.

10 yıllık müddetin sonunda yasal olarak tahliye edebilir

Bir yıllık kira mukavelesi bitince “süre bitti” diyerek konuttan, işyerinden çıkarmak mümkün bulunmuyor. Mesken sahibi kiracıyı 10 yıllık müddetin sonunda yasal olarak tahliye edebilir.

Bunun için de mukavele bitiminin 3 ay öncesinde kiracıya yazılı olarak konutu tahliye etmek istediğini bildirmesi gerekiyor.

“Gereksinim” nedeniyle tahliye edilen konutun diğerine kiraya verilmesi halinde kiracıya konut sahibine tazminat davası açma hakkı doğuyor.

Borçlar Kanunu’nun tekrar kiralama yasağı başlıklı hususuna nazaran, 3 yıl müddetle kiralama yasağı hem ihtiyaç hem de tekrar inşa, imar hedefli tahliyeler için geçerli bulunuyor.

Gereksinim nedeniyle tahliye durumunda kiraya veren 3 yıl boyunca haklı neden yoksa yalnızca kendi kiracısına teklifte bulunabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fahiş kiralara yasal düzenleme geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin