“Enerji ihracatçısı olmamızın tek anahtarı yeşil hidrojen”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özlem SARSIN

Merkezi Ankara’da bulunan ve ODTÜ Teknokent’te yapılanması olan TEKSİS İleri Teknolojiler Genel Müdürü ve Güç Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) İdare Şurası Üyesi ve Ankara Temsilcisi Hüseyin İhtilal, Türkiye’nin “enerji ihracatçısı ülke” olmasının tek anahtarının yeşil hidrojen olduğunu belirtti. İhtilal, yeşil hidrojen alanında yapılacak yatırımlara devlet takviyelerinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Almanya, Çin, Amerika, Hindistan üzere ülkelerde yeşil hidrojenin ağır olarak kullanıldığını anımsatan İhtilal, Türkiye’de de bu alanda yatırım yapmak isteyen çok sayıda teşebbüsçü olduğunu söz ederek, “Özel teşebbüsçü Türkiye’de çok dinamiktir. Tek yapmanız gereken elini tutmaktır. Ülkemizde hidrojen ile çalışan araç üretimi yapan ulusal markalarımız var. Pek birçok bu mevzuda yola çıktı, ihracat ilişkileri bile yaptı.

TEKSİS olarak biz de uzun müddettir savunma endüstrimiz için çalışıyoruz. Yeşil hidrojen, bildiğimiz en verimli, en sessiz, en titreşimsiz, termal ayak izi olmayan, en pak elektrik üretim tekniğidir ve bu savunma endüstrimiz için bir avantaj oluşturuyor” dedi.

Yeşil hidrojen teknolojilerinin bilhassa de savunma endüstrisinde yerli üretim olarak yer alabilmesinin önünün açılması gerektiğini kaydeden İhtilal şöyle devam etti: “Yeşil hidrojen özelinde ülkemizde bir grup teşebbüsler var. Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’nın bu yılın Ocak ayında açıkladığı “Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası” dalın tüm bileşenlerinde büyük heyecan yarattı.

2035 yılı için 5 bin megavat (MW) elektrolizör kapasitesinin gaye olarak belirlendiğini görüyoruz. Bu amaç ülkemiz için kıymetli ve Avrupa’nın yeşil hidrojen ile ilgili koyduğu amaçlara paralel. Fakat ülkemizde bu alanda yapılacak yatırımların kamu tarafından nasıl destekleneceğinin, teşviklerin, teknik standartların hazır olmaması değerli bir handikap.

An prestijiyle hidrojen konusunda mevzuatımız ve standartlarımız da yok. Bakanlıklarımızda dinamik takımların bu bahiste çalıştığını biliyorum. Tabiat ile dost olmak ve gelecek kuşaklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için yeşil güç dönüşümünü gerçekleştirmek zorundayız.”

“5 milyar euro yatırım gerekiyor”

2035 yılı ulusal gaye olan 5 bin MW elektroliz üretimi için en az 5 milyar euro yatırım yapılması gerektiğine dikkat çeken İhtilal, bu maliyetin yalnızca fabrikadan çıkış maliyeti olduğunu; alanda heyetim, işletme, devreye alma, bakım üzere yüksek mühendislik çalışmaları da eklendiğinde Türkiye’nin önünde büyük bir bedel zinciri olduğunu vurguladı.

Gelişmiş ülkelerin uzun vadeli güç planlarında Yeşil Hidrojen’e en üst düzeyde kıymet verdiklerinin altını çizen İhtilal, birincil güç kaynaklarında yüzde 70 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’nin güç ihracatçısı olmasının tek yolunun Yeşil Hidrojen’den geçtiğini vurguladı.

“AB, gereksiniminin yarısını ithal edecek”

2030 yılında AB genelinde muhtaçlık duyulan yeşil hidrojen ölçüsünün 20 milyon ton olacağını ve bu muhtaçlığın en az yarısının AB bölgesi dışndan ithal edileceğine kaydeden İhtilal şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, AB’nin potansiyel tedarikçileri ortasında en başta yer alıyor.

Ülkemizin pak güç kaynakları ortasında çok büyük potansiyeli olduğu yeşil hidrojen, yakın gelecekte başta ulaşım dalları olmak üzere imalat endüstrisinde geniş bir kullanım alanı bulacak. Tüm dünya ve güç tüketen tüm kesimler, bu uzun seyahatte son durağın yeşil hidrojen olduğunu çok yeterli biliyor.

Bu manada en şanslı ülkelerden biri Türkiye. Yeşil hidrojen için AB toplamında 40 ila 80 milyar euro ortasında bir pazar olacak. Bu talebin en az yarısının ithalatla karşılanması durumunda 20 ila 40 milyar euro ortasında bir ithalat gerçekleşecek. Bu üretimi gerçekleştirmek için elektrolizör kapasitemizin süratle artması hayati kıymet taşıyor.”

“TEKSİS gücünü yeşil hidrojenden alıyor“

TEKSİS İleri Teknolojiler, Ankara’daki teknoloji binasının gücünü Yeşil Hidrojen’den sağladıklarını da kaydeden İhtilal, hem bölüme hizmet etmek hem de yatırımcılara bilgi birikimlerini aktarmak için binalarında demo sistemler oluşturduklarını belirtti.

Devrim, yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı: “Binamız Yeşil Hidrojen gücü teknolojilerine dayalı olarak güç nötr vaziyette. Kendi gücümüzü kendimiz üretiyoruz. Çatıda solar panellerimiz var, gün içerisindeki muhtaçlığımızı oradan karşılıyoruz. Artanı ile hidrojen üretiyoruz akşam saatlerinde de o hidrojeni yakıt hücrelerinde kullanarak tekrar elektrik üretip gereksinimimizi karşılıyoruz.

Şebekeden hiç elektrik çekmeden bu yolla tüm gücümüzü kendimiz üretip tüketiyoruz. Elektrik faturamız sıfır TL geliyor. Türkiye’deki birinci uygulamadır burası. Sistemleri demo maksadı ile yaptık. Sanayinin her yerinde kullanılabilecek sistemler olduğunu gösteriyoruz. Elektriği biz bataryada depolamak yerine hidrojenle depoluyoruz. Ayrıyeten ürettiğimiz Yeşil Hidrojeni yakıt olarak kullanan dronlarımız ve mobiletlerimiz var. Yani hidrojeni ürettikten sonra bunu farklı alanlarda kullanabiliriz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Enerji ihracatçısı olmamızın tek anahtarı yeşil hidrojen”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin