Endüstrinin odağında etraf ve tasarruf var

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ısınma sonucu yaşanan iklim değişikliklerinin yanı sıra güç kaynakları ve güç maliyetleri tüm dalların ana gündem unsurları ortasında yer almaya devam ediyor.

Yüzde 35’lik bir hisse ile Türkiye’de güç tüketiminin en yüksek olduğu sanayi bölümü, faaliyetlerinin çevresel tesirlerini azaltmak ve rekabet gücünü artırmak için tasarruf ve etraf hususlarına ağırlaştı. Endüstride güç tasarrufu denildiğinde akla birinci olarak iklimlendirmenin geldiğini söyleyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, “Çünkü iklimlendirme sistemleri bir tesisin tüm güç kullanımının yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu.

İşletmeler, gerçek ısıtma kullanarak tasarruf sağlarken, sürdürülebilir yaşama da katkı sağlar” dedi. Endüstride işletmelerin kârlılığını etkileyen birçok faktör bulunduğuna vurgu yapan Osman Ünlü, “Enerji, işletmelerin en büyük maliyet kalemi olarak bu faktörler ortasında birinci sırada yer alıyor. Rekabet gücünü artırmak ve faaliyetlerinden kaynaklı karbon emisyonlarını düşürmek isteyen işletmeler, güç harcamalarını gözden geçiriyor. Zira Türkiye’de güç tüketiminin en yüksek olduğu kesim yüzde 35’lik bir hisse ile sanayi sektörü” diye konuştu.

2021 yılında sanayi dalının güç tüketiminin yüzde 28’ini elektrik, yüzde 26’sını doğalgaz ve yüzde 12’sini taşkömürünün oluşturduğunu belirten Ünlü şöyle devam etti: “Türkiye’deki toplam sera gazı emisyonlarında en yüksek hissesi yüzde 71 ile güç kaynaklı emisyonlardan alıyor. Bu nedenle sanayi dalında sağlanacak güç tasarrufu hem kârlılık hem de sürdürülebilir bir dünya için büyük kıymet taşıyor.”

Emisyonların yüzde 71’i güç kaynaklı

Bir tesisin tüm güç kullanımının yüzde 50’sinden sorumlu olan eski ve verimsiz ısıtma sistemlerinin, güç kaynaklarını ve ekolojik hayatı tehdit etmekte olduğuna dikkat çeken Ünlü, “Bu nedenle işletmeler ve endüstriyel tesisler, eski ve verimsiz ısıtma sistemlerini yenileyerek hem güç tüketim bedellerini hem de çevresel tesirlerini düşürmeyi hedefliyor.

Çünkü bu sistemlerde, merkezi iklimlendirme sistemlerinde olduğu üzere işletmenin tamamını ısıtma zaruriliği yok. İsteğe bağlı olarak merkezi sıcak hava üflemeli sistemlere nazaran yüzde 30 ila 70 oranında tasarruf sağlanabiliyor” dedi. Çukurova Isı’nın Avrupa Komisyonu’nun Ecodesign Direktifi’ne (ErP) uygun olarak geliştirdiği Goldsun CPH seramik plakalı radyant ısıtıcı eserine ait de bilgi veren Ünlü, “Düşük emisyon bedelleri ile sınıfının en çevreci teknolojisi olarak tanımlanıyor. Goldsun CPH’nin lokal (bölgesel) ve spot (noktasal) ısıtma özelliği ısıtmanın güç olduğu; yüksek, büyük ve izolasyonu olmayan endüstriyel tesislerde sırf ısıtmaya muhtaçlık duyulan bölge yahut bölgeleri ısıtarak, yüzde 70’lere varan oranlarda tasarruf sağlıyor” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Endüstrinin odağında etraf ve tasarruf var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin