Ecco: Birinci 6 ayda enflasyonun üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Türkiye’de 20, tüm dünyada ise 2.066 mağazamız bulunan Ecco’nun bunun dışında 4 deri ve 6 ayakkabı fabrikası mevcut. 76 milletten 24 binin üzerinde çalışanıyla dakikada 30 çift Ecco ayakkabı üretiyor.

Ecco’nun 60. yılında perakende bölümünü ve Ecco’nun perakende dalındaki yerini kıymetlendirebilir misiniz?

Ecco son yıllarda süratle büyümeye devam ediyor. Gayelerimiz doğrultusunda aksiyon almayı epey önemsiyoruz ve bu yolda ilerliyoruz. Bugün 60 yaşındayız ve Türkiye’de 20 mağazamız bulunuyor. Her geçen gün marka bilinirliğimiz artmaya devam ediyor. Bununla bir arada online platformumuzla, mağazalarımızla ve Boyner’deki oluşumumuzla da büyümemizi hızlandırıyoruz.

60. yılımız için ürettiğimiz koleksiyonumuz çok kısa bir müddette tükendi ve bu durum bizi epeyce memnun etti. Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirmeyi planladığımız amaçlarımızı tutturmaya ve bu doğrultuda ticaret hacmimizi genişletmeye devam edeceğiz.

Türkiye’de ve tüm dünyada şu an kaç mağazanız bulunuyor, bundan sonraki yatırım amaçlarınız nelerdir?

Türkiye’de İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara ve Samsun üzere büyük kentlerde mağazalarımızı açmaya devam ediyoruz. Kar elde edebildiğimiz tüm mağazalarımızla hizmet veriyoruz. Emelimiz hem Türkiye’de hem de dünyada büyük kentlerdeki mağazalarımızla var olmak.

Bugün Türkiye’de 20, tüm dünyada ise 2.066 mağazamız bulunuyor. Bunun dışında 4 deri ve 6 ayakkabı fabrikamız mevcut. 76 milletten 24 binin üzerinde çalışanımızla dakikada 30 çift Ecco ayakkabı üretiyoruz.

Ecco kurulduğu günden bu güne nasıl bir büyüme ivmesi yakaladı? 60 yılı kısaca özetleyebilir misiniz?

Bugün 60 yaşındayız ve Ecco olarak daima ileriye hakikat bakıyoruz. Mağazalarımızdaki eser sergileme sistemimiz başta olmak üzere Ecco’yu daha çağdaş bir hale getirmek bugünlerde en büyük misyonlarımızdan biri. İstanbul, Dubai, New York başta olmak üzere dünyanın en tanınan ve kalabalık lokasyonlarında yeni konseptimiz olan Alfa konseptiyle mağazalar açmaya ve en âlâ lokasyonlardaki mağazalarımızı da yeni konseptimizle 15 Ekim’e kadar yenilemeye devam edeceğiz. Bu oluşumu dünyanın en uygun kentlerindeki 15 mağazamızda hayata geçireceğiz.

Türkiye, Afrika, Orta Doğu ve Güney Kıbrıs’tan sonra Yunanistan da bölgenize bağlandı. Oradaki büyüme maksatlarınız ve planlarınız nelerdir?

Yunanistan’ın en tanınan caddelerinden biri olan Ermou Caddesi’nde bir ay içinde 3 mağaza açılışı yaptık. Önümüzdeki 3 yıl içinde de ülkede 10 mağaza açmak üzere bir maksadımız var, hatta geçtiğimiz ay Ermou Caddesi’nde tıpkı günde 2 mağaza açtık. Emelimiz pazara en güçlü ve ses getirecek biçimde girmekti. Yunanistan’ın bu manada hayli potansiyel bir ülke olduğunu düşünüyoruz.

Perakende bölümü açısından yarıyıl değerlendirmesi yapar mısınız? 2023 yılının birinci yarıyılı nasıl geçti? Maksatlarınız tuttu mu?

Gerçekleştirmeyi planladığımız amaçlarımızı tutturduk. Bütçemizde planladığımız amaçlarımızdan çok daha âlâ sayılarda satışlar gerçekleştirdik. 2023 yılının birinci 6 ayından epey mutluyuz. Satışlara ve sayılara baktığımızda da bunu çok rahat görebiliyoruz, geçen yıla nazaran daha fazla büyümüş durumdayız. Özetleyecek olursak geçen yıla nazaran birinci 6 ayda enflasyonun üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik.

Şubat ayında yaşadığımız zelzele felaketi kesiminizi nasıl etkiledi? Toparlanma manasında kıymetlendirme yapar mısınız?

Deprem Ecco da dahil olmak üzere tüm markaları bilhassa duygusal manada hayli etkiledi. Bilhassa sarsıntıdan sonraki birinci 1.5 ayda sarsıntının tesirlerini çok daha fazla gördük. Biz Ecco olarak tüm imkanlarımızla sarsıntı bölgesine yardımlarımızı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Fakat şu anda yakın vakitte turistlerin de gelmesiyle bir arada eski ivmemize kavuştuğumuzu söyleyebilirim.

2023 yılı beklentileriniz nelerdir?

2023 yılından en büyük beklentimiz elbette daha fazla büyüme hacmi yakalamak. Bu manada satışlarımızın ileriye dönük olarak artmasını hedefliyoruz.

Yeni mağaza açma amacı var mı? Varsa nerede?

Elbette, yeni mağaza açma gayemiz var. Yunanistan, Suudi Arabistan ve Kuveyt şu anki birinci amaçlarımız. Ayrıyeten önümüzdeki günlerde Türkiye’de de 3 farklı lokasyonda mağaza açmak üzere bir amacımız var.

Tüketicilerin ayakkabı seçiminde nasıl bir değişiklik gözlemliyorsunuz?

Tüketiciler ayakkabı seçerken bilhassa teknoloji ile entegre olan eserleri tercih ediyor. Tıpkı vakitte etrafa ve tabiata hassas eserler de yeniden tüketiciler tarafından en çok satın alınan eserler ortasında yer alıyor. Biz tüketicilerimizin beklentilerini karşılamak için bu doğrultudaki eserleri ürün yelpazemize eklemeye çalışıyoruz. DriTan teknolojisi (susuz boyama/deri üretim tekniği) ile ürettiğimiz eserlerimizi piyasaya sunduk. Bu ve gibisi aksiyonlarımızı sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz.

Kadınların ve erkeklerin ayakkabı seçerken bilhassa dikkat ettiği noktalar nelerdir?

Kadın ve erkek tüketicilerimiz ayakkabı satın alırken trendleri takip etmeye epeyce itina gösteriyorlar. Özetleyecek olursak ödedikleri paranın karşılığı almak istiyorlar. Hasebiyle rahat, trende ve teknolojiye uygun eserler her vakit daha fazla talep görüyor. Bunu hem bayanlar hem de erkekler için söylemek mümkün.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ecco: Birinci 6 ayda enflasyonun üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin