Cevdet Yılmaz: Enflasyonla çaba ederken bir taraftan da resesyona düşmememiz gerekiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Proje bazlı, direkt sermaye yatırımı dediğimiz, ülkede kalıcı üretime, istihdama, ihracata güç verecek projeleri elbette istek ediyoruz ve bu istikamette de çaba ediyoruz. Son devirlerde yaptığımız ziyaretlerin özü budur.” dedi.

Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, 2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ait sunumunun akabinde tenkitlere karşılık verdi.

Anayasa’nın, gelirle, borçlanmayla yahut diğer formlarda kaynak göstererek ek bir ödenek oluşturulabileceğini öngördüğünü belirten Yılmaz, ek bütçenin bu anayasal ve yasal çerçeve içinde getirildiğini, ek bütçelerin garipsenecek bir yanı olmadığını ve gelişmiş birçok ülkede de vakit zaman ek bütçeye gereksinim duyulduğunu söyledi.

Belirsizlikler, yeni oluşan birtakım koşullar ve tesirlerle birçok ülkede misal çalışmaların yapıldığını anlatan Yılmaz, “Bizim yasal çerçevemiz ortada. Ek bütçe kadar gelir koymak durumundayız. Gelirlerimizi de çeşitli kanunlarda değişiklik yapan kanun teklifi içinde ortaya koymuş durumdayız. Oradaki gelir taraflı önlemlerle bütçe ortasında bir tamamlayıcı alaka olduğunu söz edebilirim. Münasebetiyle bir taraftan masraflarımızı arttırıyoruz, bir taraftan da masrafları karşılayacak gelirler oluşturma çabasını ortaya koyuyoruz.” diye konuştu.

Cevdet Yılmaz, AK Parti devirlerinde mali disipline dikkat edildiğini, global finansal krizin etkilediği süreksiz yükselişler dışında, genel prestijiyle bütçe disiplinine çok dikkat edildiğini belirtti.

Son periyotta yaşanan kuralların tesiriyle bütçe açığında artış beklendiğini tabir eden Yılmaz, buna yönelik ek çalışma yapma gereksinimi ortaya çıktığını kaydetti.

Bu sene arızi bir durum yaşandığını lisana getiren Yılmaz, “Tabii bir mühlet daha etkileyecek bizi, onu da söylemek durumundayız. Zelzelenin tesirleri bu yılla sonlu değil. Bu sene toplam 760 milyarı aşan bir harcama var. Yalnızca merkezi idare bütçesinden bu harcamamız. Gelecek yıllarda da kesinlikle bir ölçüde harcama olacaktır. Ancak bir mühlet sonra bu harcamalar hesaplarımızdan çıkacaktır.” dedi.

“Enflasyonla çaba ederken resesyona düşmememiz gerekiyor”

Yılmaz, enflasyonun kademeli bir biçimde düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Enflasyonla çaba ederken bir taraftan da resesyona düşmememiz gerekiyor, başka yandan toplumsal istikrarları gözetmemiz gerekiyor. Bütün bu istikrarlar içinde enflasyonu muhakkak bir süreç içinde makul seviyelere indireceğiz. Bu çerçevede para siyasetimizde da yeni bir yaklaşım başlamış durumda. Bunun önümüzdeki devirlerde de devam edeceğini görüyoruz. Münasebetiyle para siyasetinde da sıkı bir yaklaşıma gerçek bir değişim kelam konusu.” değerlendirmesini yaptı.

“Muhataplarımıza Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, mali disiplin, para siyaseti ve yapısal ıslahatların yanı sıra dış kaynakların da kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Proje bazlı, direkt sermaye yatırımı dediğimiz, ülkede kalıcı üretime, istihdama, ihracata güç verecek projeleri elbette istek ediyoruz ve bu istikamette de çaba ediyoruz. Son devirlerde yaptığımız ziyaretlerin özü budur. Büyük oranda muhataplarımıza Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatıyoruz. ‘Enerjiden savunma endüstrisine, sıhhat sanayilerinden öbür alanlara kadar gelin buraya uzun vadeli yatırım yapın’ diyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kur Muhafazalı Mevduat’ta Hazine takviyesi uygulamasının Merkez Bankasına zamanının temel gayesinin uygulamayı, bütüncül halde ve tek elden yürütmek, bir taraftan da merkezi idare bütçesini daha öngörülebilir hale getirmek olduğunu aktaran Yılmaz, “Kamu açısından bakarsanız çok fark eden bir şey yok. Toplam kamu mantığıyla bakarsanız, merkezi idare bütçesinden öteki bir alana geçmiş oluyor.” dedi.

“TÜİK’i, kurumlarımızı korumak, gözetmek hepimizin görevi”

Yılmaz, TÜİK’in BM’nin ulusal hesaplar sistemi ile Avrupa İstatistik Kurumunun ölçütlerini temel alarak iş yapan bir kurum olduğunu tabir etti.

Bütün kurumların teknik olarak belirli bir kusur marjıyla çalıştığını lisana getiren Yılmaz, dünyanın bütün istatistik kurumlarında aransa kesinlikle birtakım kusurların bulunacağını fakat TÜİK’in sistematik bir yanılgı yaptığını düşünmediğini söyledi. Yılmaz, “TÜİK’i, kurumlarımızı korumak, gözetmek hepimizin misyonu. Varsa bir eksiklik onu da genel tabirlerle değil, somut olarak anlatmanız lazım. ENAG ile TÜİK’i mukayese etmek, elma ile armudu mukayese etmek üzere.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, bir taraftan katma kıymeti yükselten, öbür taraftan istihdamı koruyan bölümlerde gelişme sürecini devam ettireceklerini aktararak, “Türkiye iktisadı son 3, 4 yılda büyüme ve istihdamda dünya ile mukayeseli olarak baktığımızda son derece olumlu, güçlü bir performans ortaya koymuştur. Bu sayılarla da ortadadır.” tabirlerini kullandı.

Yılmaz, sarsıntı bölgesinde terkin edilen borçlara ait rastgele borç takip süreci yapılmasının kelam konusu olmadığını da bildirdi.

“Türkiye Tek Yürek Kampanyası’nda 112,2 milyar lira bağış”

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra başlatılan Türkiye Tek Yürek Kampanyası’na değinen Yılmaz, “85 milyar lira civarında nakit yatırılmış durumda. Bunun dışında da yapılan bağışlar var. Bir taraftan da öbür kampanyalardan gelen yaklaşık 27 milyar lira var. Şu ana kadar 112,2 milyar lira bağış yapılmış.” bilgisini verdi.

Toplanan ölçünün 38,2 milyar lirasının harcandığını, kampanya hesabında 74 milyar lira bulunduğunu anlatan Yılmaz, “Bu da depremzede vatandaşlarımızın gereksinimlerine yönelik gün gün kullanılıyor. Bir taraftan da yeni bağışlar geldiyse o da hesapta birikmiş oluyor.” diye konuştu.

En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya kadar çıkardıklarını, bunun son 1 yılda yüzde 114’lük artış manasına geldiğini kaydeden Yılmaz, evvelce 10,5 milyon kişinin alt sonun altında aylık almaktayken bunun 4,9 milyona kadar düştüğünü belirtti.

Asgari fiyatta yüksek artış yaptıkları halde, alt hudut aylığının, geçen yıl temmuzda taban fiyatın yüzde 64’ü iken bu temmuzda yüzde 66’ya yükseldiğinin altını çizen Yılmaz, oransal olarak minimum emekli maaşında küçük de olsa güzelleşme olduğunu kelamlarına ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cevdet Yılmaz: Enflasyonla çaba ederken bir taraftan da resesyona düşmememiz gerekiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin