Borsada gözler yeni iktisat idaresinde

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim belirsizliği­nin ortadan kalkma­sıyla piyasalar rahat bir nefes aldı. Borsa İstan­bul, haftanın birinci iki süreç gü­nünde yüzde 8’in üzerinde artarken pay bazında daha yüksek karlar görüldü. Artık gözler yarın açıklana­cak yeni Kabine’de yer alacak isimlerde. İktisat yöneti­miyle ilgili farklı görüşler ka­muoyuna yansımış durumda. Bunların başında eski bakan­lardan Mehmet Şimşek geli­yor. Şimşek’in vazife alıp alma­yacağı, alacaksa hangi misyonda olacağı şu an meçhul. Kimile­rine nazaran Kabine’ye girecek ki­milerine nazaran ise Cumhurbaş­kanı Yardımcısı ya da danış­manı olacak. Tüm bu görüşler şu anda spekülasyondan baş­ka bir şey değil. Her şey yarın netleşecek.

Borsada hafta başından bu yana yaşanan küçük rallinin içerisinde Mehmet Şimşek tesirinin yükünü kestirmek sıkıntı. Şimşek ile birlikte Orto­doks siyasetlere geri dönü­lebileceği beklentisini satın almak isteyenler olabilir. An­cak mevcut siyasetlerden süratli bir biçimde dönülmesi çok sayıda uzmana nazaran dü­şük bir ihtimal. Bilhassa gele­cek yıl Mart ayında yapılacak seçimlere kadar “düşük fa­iz-kontrollü kur” stratejisini çerçevesinde enflasyonu aşa­ğıya çekecek uygulamalara sık sık şahit olabiliriz. Pekala Mehmet Şimşek ismini bir misyonda göremezsek? İşte o vakit borsanın vereceği reaksiyonda son günlerdeki ha­reketin içinde bu beklenti­nin ne kadar hissesi olduğunu görebiliriz.

Yeni kıssa gerekiyor

Seçimlerin akabinde bu kö­şede BIST 100 Endeksi için kritik noktaları belirtmiştik. BIST 100’un haftalık bazda grafiğine bakarsak, seçim ön­cesi endeks 6 Mart 2023 haf­tasında başlattığı düşüş tren­dinin baskısı altındaydı. Bu baskıdan çıkılması için en­deksin 4 bin 760 puan seviye­sini hacimli geçmesi gereki­yordu. Bu şu an gerçekleşmiş gözüküyor. Lakin haftalık kapanışa bakmak gerekiyor. Kapanışın bu düzeyin üze­rinde gerçekleşmesi halin­de kritik düzey 5 bin 250 pu­an düzeyi gündeme gelecek. Bu düzey yılbaşından bu yana tam 4 sefer aşılmaya çalışıldı ancak hiçbirinde başarılı olu­namadı. 2 Ocak 2023 hafta­sında başlayan bu trend çiz­gisinin altında kalındığı sü­rece mümkün üst hareketlerin sonlu kalması beklenebilir. Lakin yeni bir öykü ve baş­langıç beklentisinin yarata­cağı ivme bu düzeyin aşıl­masını sağlayabilir. Bu da yeni iktisat idaresinin vereceği iletilere bağlı. En­dekste dayanak noktaları ola­rak ise 4 bin 400-4 bin 470 puan düzeyleri çıkıyor. Kı­sa vadede görünüm bu şekil­de. Orta ve uzun vadede pay bazlı hareketlerin artacağı bir periyottan bahsetmek yanlış olmaz.

Dolar mı KKM mi?

Dövizde seçim öncesinde bankalar ortası piyasa ile özgür piyasa ortasında açılan makas büyük ölçüde kapanmış durumda. Son günlerde ferdi yatırımcıların çeşitli spekülasyonlarla döviz talebi artmıştı. Teknik açıdan dolarda haftalık bazda yükseliş trendi devam ediyor. Yükseliş trendinin takviye noktası 19.80 TL. Bunun üzerinde kalındığı sürece rahatlamadan bahsedemeyiz. Lakin mevcut siyasetlerle sert bir yükselişin de gelmesi sıkıntı gözüküyor. Münasebetiyle parasını dövizde tutmak isteyenler için artan faiz gelirlerinin de tesiriyle Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) cazibesini koruyor. Zira KKM ile yatırımcı hem kendisini kurlardaki mümkün yükselişlere karşı korurken aksisi durumda faiz geliri elde edebiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Borsada gözler yeni iktisat idaresinde

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin