Arçelik güneş paneli üretmeye başlıyor: Yıllık 1 milyon adeti aşacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arçelik, yenilenebilir güç alanında kıymetli bir yatırıma imza atarak, güneş paneli üretimine başlıyor. İstanbul Beylikdüzü’nde, 11 bin metrekare kapalı alana sahip güneş paneli üretim tesisinin kapasitesinin bu yılın sonuna kadar iki katına çıkarılması planlanıyor.

Koç Holding Güçlü Tüketim Kümesi Lideri Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Arçelik, güneş paneli üretimi ile 9 ülkedeki 30 üretim tesisine bir yenisini daha ekledi. Arçelik’in yaklaşık 10 milyon euro yatırımla hayata geçirdiği güneş paneli üretim tesisi 550 bin güneş paneli üretim kapasitesine sahip. Yılın ikinci yarısında yapacağımız yatırımlarla üretim kapasitesi yıllık 1 milyonun üzerine çıkacak. Arçelik’in güneş paneli üretimine adım atmasının, ülkemiz için de çok kıymetli ve stratejik bir gelişme olduğuna inanıyorum. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 4 sefer üst üste kesiminin önderi olan Arçelik güneş paneli üretimi ile bu alandaki çalışmalara da öncülük ederek ülkemizdeki yenilenebilir güç dönüşümüne ivme kazandıracaktır. Yenilenebilir güç kullanımının güneş üzere sınırsız ve pak bir kaynaktan sağlanması yalnızca güç masraflarını azaltmakla kalmıyor, karon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı oluyor. Arçelik’in güneş paneli üretimine adım atmasının, ülkemiz için de çok değerli ve stratejik bir gelişme olduğuna inanıyorum. Arçelik’in bu alanda yerli üretime başlaması, ülkemizde, yenilenebilir güç kullanımının artmasına ve güçte dışa bağımlılığın azalmasına da takviye olacak. Maksadımız bu alanda yerli üretimle yalnızca Türkiye’nin gereksinimini karşılamakla yetinmeyip, yakın bir gelecekte Avrupa’ya da ihracat yapmak” dedi.

Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat kapsamında, 2030 yılında sera gazı emisyonlarını, (1990 yılına göre) %55 oranında azaltmayı, 2050 yılında ise net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediğini, Türkiye’nin de 2053 yılına kadar net sıfır emisyon gayesinin bulunduğunu hatırlatan Fatih Kemal Ebiçlioğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yenilenebilir güç alanında yaptığımız yatırımlarla bu dönüşüme öncülük ederek Türkiye’nin düşük karbon iktisadına geçişine katkı yapmayı amaçlıyoruz.”

Güneş panellerinin konutlardan ofis binalarına, üretim tesislerinden, AVM, okul ve otellere kadar, tüm binalarda elektrik üretmek için kullanılabildiğini hatırlatan Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, “Güneş paneli dalında teknoloji çok süratli bir gelişme gösteriyor. Arçelik’in Ar-Ge gücüyle, bu alanda en son teknolojileri takip ederek, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversite ve enstitülerle iş birliği yapıyoruz. Sanayi 4.0 teknolojilerine uygun, yüksek otomasyon düzeyine sahip; ayrıntılı entegre üretim idare sistemleri ile tüm üretim sürecinin takip edildiği bir üretim çizgisi kurduk. Arazi kurulumlarında daha yüksek güç elde edilebilmesini sağlayacak, yalnızca ön yüzeyden değil tıpkı vakitte art yüzeyden de elektik üretimi yapabilen “bifacial” özellikli güneş panellerini de üretebileceğiz” dedi.

30 bin çalışana sahip

Arçelik’in dünyada 30 Ar-ge ofisi, üretim ve teknoloji alanında yaklaşık 30 bin çalışanı bulunuyor. Basın toplantısında şirketin inovasyon ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlarla müşterilerine etraf dostu eserler sunduğunu da vurgulayan Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bayız, güneş gücü teknolojisini beyaz eşyaya entegre ettiklerini anlattı. Arçelik Ar-Ge’sinin geliştirdiği buzdolabı ve derin dondurucular elektrik ve güneş gücünü bir ortada kullanabiliyor. Güneş varken %100 güneş gücüyle çalışan Solar Hybrid Eser serisi Afrika pazarına sunuldu.

Konuşmasında Arçelik’in güneş paneli yatırımıyla, Türkiye’deki yenilenebilir güç dönüşümüne değerli bir katkı sağlayacağına değinen Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer de şunları söyledi: “Türkiye pozisyonu itibariyle güneş gücü alanında büyük bir potansiyele sahip. Arçelik 68 yıldır eser ve hizmetleriyle müşterilerine inanç veriyor. Türkiye’nin en uzak köşelerine kadar uzanan güçlü bayi ve servis teşkilatımızla ülkemizin her yerinde tıpkı kalitede eser ve hizmeti müşterilerimizle buluşturuyoruz. Güneş paneli üretimini ve kurulumlarımızı da bu esaslı kurumsal garanti ve yüksek hizmet kalitesi ile müşterilerimize sunacağız. Müşterilerimize yalnızca panel değil, inverter ve batarya üzere tüm komponentleriyle toplam bir tahlil öneriyoruz.”

Can Dinçer güneş gücüyle sağlanacak tasarrufa da değinerek; “Arçelik, Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın vizyonuyla bugüne kadar güç verimli, imalinde geri dönüştürülmüş ve bio gereçler kullanılan etraf dostu pek çok eser ve teknolojiyi müşterileriyle buluşturdu. Güneş panelleriyle de gezegene katkı sağlarken müşterilerimizin pak ve sınırsız bir kaynaktan yararlanarak, daha az fatura ödemesine yardımcı olacağız” dedi.

Arçelik, müşterilerine, ürettiği güneş panellerinin kurulumundan, gerekli müsaadelerin alınması ve bakım hizmetlerine kadar kapsamlı bir hizmet sunacak. Arçelik’in 550 Watt’lık güneş panelleri, 12 yıl eser garantisine ve 25 yılda asgarî yüzde 83 lineer performans garantisine sahip.

Kapasitesini 50 MW’a çıkaracak

Arçelik, test üretimine başlayan Beylikdüzü işletmesinden çıkan birinci eserlerin kurulumunu sarsıntı bölgesindeki konteyner kentlere yapıyor. Şirket, Koç Topluluğu şirketlerinin dayanağıyla kurulan konteyner kentlerde, çatılara güneş paneli heyetimi yaparak, elektrik gereksiniminin bir kısmının karşılanmasına dayanak olmayı hedefliyor.

2050 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefleyen Arçelik bu doğrultuda 2030 yılına kadar yenilenebilir güç alanında şurası kapasitesini yeni yatırımlarla 50 MW’a çıkaracak. Arçelik kendi tesislerinde de kurduğu güneş santralleri ve arazi projeleri ile bu amaca çok daha kısa bir müddette ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’de Ankara, Eskişehir, Tekirdağ, Bolu ve Manisa işletmelerinde; ayrıyeten Tayland, Güney Afrika, Romanya ve Pakistan’daki üretim tesislerinde güneş santralleri bulunuyor. Arçelik, işletmelerinde heyeti bu güneş gücü santralleri ile yıllık 21.000 MWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek ve 9922 ton CO2 sera gazı emisyonu önleyecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Arçelik güneş paneli üretmeye başlıyor: Yıllık 1 milyon adeti aşacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler ve Son Dakika Gelişmeleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin